Poťahové látky a kože
Čo je potrebné vedieť o látkach
Výrobcovia látok pokročili v snahe o jednoduchú starostlivosť pomerne ďaleko. Aj keď látky ešte nedosahujú jednoduchosť čistenia ako u upravovaných koží, treba zložiť klobúk za inovácie a pokroky. V dnešnej dobe výrobcovia ponúkajú veľmi širokú škálu rôzne upravovaných látok, s rôznym zložením, štruktúrou, vzorom, odolnosťou voči oderu, farebnou škálou… skrátka klient má niekedy až príliš veľkú ponuku, čo môže viesť k miernemu zneisteniu, ale úlohou dobrého predajcu je navigovať klienta správnym smerom. Pre našich klientov sme zaradili látky do troch kategórií:
Kategória ŠTANDARD
V tejto kategórii látok máme zaradené látky regionálnych výrobcov. Látky tejto kategórie majú štandardnú odolnosť voči oderu, ale zväčša tu absentuje jednoduchosť čistenia ako pri látkach s ” teflónovou ” úpravou a dizajn látok nekorešponduje s aktuálnymi trendmi. Naše odporúčanie: poďme aspoň o kategóriu vyššie.
Kategória LUXUS
Táto kategória dokáže uspokojiť aj veľmi náročného klienta. Máme tu zaradené látky s veľmi vysokou odolnosťou voči oderu (mnoho látok s MARTINDALE-ODERUODOLNOSŤ 50.000 – 100.000), vysokou odolnosťou voči žmolkovaniu, vysokou farebnou stálosťou… Najžiadanejším atribútom pri požiadavkách klientov je ľahké čistenie typu Aqua Clean alebo Zero Spot system. Táto funkcia mnohých látok tejto kategórie, požiadavku zákazníka plne podporuje. Jednoduchosť čistenia Vám predvedieme na látkach v showroome.
Kategória DELUXE
Všetky látky tejto kategórie sa vyznačujú vysokými nárokmi na najdôležitejšie atribúty:
- žmolkovanie
- martindale-oderuodolnosť
- páranie
- farebná stálosť
- jednoduché čistenie
- použitie certifikovaných materiálov pri výrobe
Okrem týchto atribútov môžeme o látkach tejto kategórie povedať, že sú vyrábané prvotriednymi výrobcami látok, ktorí dbajú aj o dizajn látky – máme tu zaradené látky, ktoré z dôvodu náročnejšieho spracovania dizajnu vykazujú vyšší nárok na výrobu…
Čo je potrebné vedieť o kožiach
ŠTANDARDNÁ (v cenníku kategória koža)
Prekrytá koža Florida (1,3 – 1,5 mm) a Ohio (0,9 – 1,2 mm)
Na tejto koži sa odštepuje vrchná vrstva kvôli poškodeniam, ktoré vznikajú pôsobením rôzneho hmyzu, zjazvením dobytka, zlým zaobchádzaním a podobne. Po odštiepení vrchnej vrstvy sa táto nahradí vrstvou anorganickej farby, lakom a špeciálne sa nalisuje povrchová úprava na dosiahnutie kresby kože. Prekrytá koža má celý rad vylepšených vlastností kože: farebnú stálosť, ľahšiu údržbu, dlhú životnosť, svojou vyššou tvrdosťou je vhodná pri čalúnení väčších plôch.
NADŠTANDARDNÁ (pripočítava sa 10 % k cene kategórie koža)
Semianilínová koža Verona (1,2 – 1,4 mm)
Semianilínová koža v sebe nesie mix vlastností prekrytej a anilínovej kože. Zachováva si jemnosť na dotyk a prirodzený vzhľad anilínových koží a zároveň sa špeciálnou úpravou dosahuje jednotnejšia farba, ochrana proti blednutiu a starnutiu. Koža sa morí prírodnými farbami bez použitia rozpúšťadiel a pentachlórfenolu. Vo finále sa na povrch nanáša farbivo, takto upravená koža sa ľahšie udržuje a je menej citlivá na vonkajšie vplyvy.
EXKLUZÍVNA (individuálne nacenenie kvôli veľkým rozdielom cien koží)
Prírodná anilínová koža
V tejto kategórii sa používajú najlepšie vyberané usne. Po prečistení sa dofarbujú anilínovými farbivami, povrch sa nijak neupravuje. Na dotyk je anilínová koža najjemnejšia a najpríjemnejšia, má vynikajúce termoizolačné vlastnosti. Pri anilínových kožiach je prípustná zmena farebného odtieňa, takisto jemné poškodenia ( tieto poškodenia sú skutočne jemné, pretože usne prechádzajú starostlivým výberom – uštipnutia hmyzom, jazvy, škrabance, pichnutia rohom ) – tieto znaky dokazujú originalitu a robia kožu jedinečnou a hodnotnou. Absenciou povrchovej úpravy je anilínová koža veľmi citlivá a vyžaduje si zvýšenú starostlivosť. Pri užívaní koženej sedacej súpravy treba počítať s tvorbou záhybov a miernym natiahnutím poťahu – tieto efekty sú spôsobené schopnosťou jednotlivých vlákien udržať si vysokú elasticitu. Keby koža nemala potrebnú elasticitu a bola by natiahnutá na maximum, tak by to spôsobovalo praskanie švov alebo samotnej kože. Preto zvlnenie koženého poťahu netreba považovať za chybu penovej výplne, ale za prirodzenú elasticitu materiálu. Ani záhyby na kožených topánkach a odevoch nereklamujeme, považujeme ich za znak prírodného materiálu. Napriek akceptácie prirodzeného zvlnenia by sme mali predchádzať zbytočnému nadmernému zaťažovaniu malých plôch – pôsobením činností ako skákanie, kľačanie, chodenie po sedákoch sa koncentruje veľká hmotnosť na malej ploche a tým môže dochádzať k nadmernému natiahnutiu kože v mieste záťaže.